Rekreace na Lipně - facebook

Užijte si nezapomenutelné okamžiky v soukromí lipenské přehrady

Rekreace na Lipně

Cyklovozíky za kolo, nebo klasické sedačky?

03.05.2016

Milujete jízdu na kole? Rádi byste k tomu vedli i svoje ratolesti? Existuje několik možností, jak vyrážet na kolo s dětmi již od jejich útlého věku.cyklovozík

Cyklosedačka se používá již několik desítky let a vždycky vypadala, jako vhodné řešení. V posledních letech se ale stali hitem vozíky za kolo. Dříve, než se rozhodnete pro koupi jednoho, či druhého, je dobré zvážit všechny výhody a nevýhody.
Cena – co se týká ceny, potom má navrch rozhodně cyklosedačka. Vozík za kolo totiž stojí stejně, jako samotné kolo.
Věk – pokud chcete jezdit s dítětem již od miminka, pak je jistě lepší volbou vozík. Do sedačky by mělo dítě přijít až ve chvíli, kdy je schopné bezpečně samo sedět.
Pohodlí – jestliže Vám záleží na pohodlí dítěte, pak v tomto ohledu je jistě lepší vozík. Ten se dá většinou polohovat a kromě toho je v něm dítě lépe chráněno před větrem, deštěm, hmyzem, prachem a dalším nepříjemnostem, které cyklistické výlety většinou doprovázejí. Navíc, pokud někde zastavíte, nemusíte dítě z vozíku vyndávat, abyste si třeba odskočili. Klidně ho v něm po příjezdu na místo můžete nechat spát.
Stabilita – kolo s cyklosedačkou je velmi nestabilní. Jízda s ním může být velmi náročná i díky většímu odporu větru a vyšší váze, která na kolo působí. Pohyby dítěte navíc mohou Vaši rovnováhu pěkně rozhodit. Vozík příliš nemění těžiště kola, ani jeho jízdní vlastnosti.
Bezpečí – bezpečnost je asi nejdůležitější výhodou, které cyklovozíky oproti sedačkám mají. Je to pro velkou stabilitu vozíku, jeho konstrukci a bezpečnostní pásy, kterými je dítě upoutáno. Upevnění vozíku je navíc řešeno tak, aby při pádu kola zůstal vozík ve vzpřímené poloze. Zatímco dítě v sedačce padá i s vámi.
Ať už Vaše volba padne na kteroukoliv z těchto dvou možností, rozhodně nezapomínejte také na to, že dítě by v obou případech mělo být chráněno ještě helmou. Cyklosedačky a cyklovozíky nám ale dávají možnost vyrážet na nádherné výlety na kolech i s těmi nejmenšími rodinnými členy.