Rekreace na Lipně - facebook

Užijte si nezapomenutelné okamžiky v soukromí lipenské přehrady

Rekreace na Lipně

Aktivní senioři

09.02.2016

Staráte-li se o své rodiče v seniorském věku a nemůžete si dovolit je na dovolenou.
Máme pro Vás několik rad, jak situaci řešit ke spokojenosti všech. 

Potřebuje Vaše babička, dědeček doma pomoc a nezvládají už věci, které pro ně dříve byly samozřejmé a vy jim nejste schopni ve všech oblastech zcela sami zajistit dostatečnou péči a podporu?
V takovém případě se musíte rozhodnout, zda se o seniora budete starat sami anebo využijete služeb pečovatelky. Péče o seniora často znamená nutnost zkrácení pracovního úvazku někoho z rodiny, nebo zůstat úplně doma. Proto je pro mnoho rodin časově i finančně výhodnější, zajistit babičce či dědečkovi pečovatelku.
Pečovatelky pomáhají seniorům, kteří se již vlastními silami nemohou dostat ze ztížené zdravotní nebo sociální situace. Důležité je, že za nimi docházejí k nim domů, tedy do prostředí, ve kterém se cítí nejlépe, bezpečně a které dobře znají.
Starší lidé potřebují, aby je někdo poslouchal a reagoval na to, co říkají. Mnohdy jim stačí vypovídat se ze svého problému, nebo si zavzpomínat na časy, kdy byli mladí. Proto by pečovatelka měla být empatická, umět naslouchat a být verbálně zdatná, aby staří lidé měli pocit, že pečovatelka je tu skutečně pro ně.
Českobudějovický psycholog Rostislav Nesnídal, ředitel Střediska pro rodinu a mezilidské vztahy, zastává názor, že pomoc placené pečovatelky může být přínosem pro obě strany, samozřejmě při zachování předem domluvených pravidel. Pečovatelky pomohou seniorům nejen s každodenními starostmi, ale udržují je i v mentální kondici.
Pro seniora je důležité být aktivní. „I pravidelný kontakt s mladou slečnou a 2x týdně si popovídat, je velice důležité a udržuje naší babičku v mentální kondici“, říká 57 letá paní Anna z Prahy, která pro svou babičku našla pečovatelku na Rodako.cz.
Už to, že si s pečovatelkou, či dalšími seniory zajdou na kávu, nebo se posadí do parku na lavičku, je udržuje aktivní. Senioři by se rozhodně neměli uzavírat mezi čtyři stěny domova. Měli by se setkávat i se svými známými, popovídat si, zavzpomínat na dávné časy, připomenout si určité události… Už jen to je posiluje. Jde o aktivní kontakt s vnějším světem, ne o kontakt pasivní, jako když se dívají na televizi.
Pokud se senioři uzavřou do sebe, pomalu ztrácejí schopnost bojovat o sebezáchovu. Nevidí důvod se mýt, obléct si něco pěkného a těšit se na další den. Proto by se rodina měla obrátit na pečovatelku včas a nenechat seniora izolovat se od okolního světa.

Nebo přijeďte i s babičko a dědou k nám na Lipno a užijte si společnou dovolenou v krásném prostředí Šumavského Národního Parku.